ProdukterKompetencerKunder Nyheder Downloads & LinksOm osKontakt
Teglskammel i plast.

Teglskamlen, der er tilpasset stenhoveder med 80 sten, har en højde på 24 cm, som gør at murerne ikke skal foretage løft under knæhøjde. Den er samtidig tilpasset Ravendo's nye stenkærre, og passer dermed perfekt ind i arbejdsprocesserne på byggepladsen.

Ny plastpalle forbedrer arbejdsmiljø og totaløkonomi i murerfaget.

Dårlige arbejdsstillinger og tunge løft er de væsentligste årsager til nedslidning og arbejdsskader i murerfaget. En helt ny teglskammel – en palle i plast – forbedrer ikke kun arbejdsmiljøet, men giver også bedre totaløkonomi for teglværkerne.

Teglskamlen er udviklet i et samarbejde mellem Dansk Byggeri, BAR Bygge & Anlæg, 3F og Schoeller Plast med støtte fra Forebyggelsesfonden. Formålet er at forbedre arbejdsmiljøet for murere og murerarbejdsmænd, som i særlig høj grad er udsat for nedslidning og arbejdsskader gennem tunge løft og dårlige arbejdsstillinger.

Bedre arbejdsmiljø på stilladserne

De traditionelle træpaller er for lave og opfylder ikke kravene i Arbejdsmiljøloven. Derfor stables de ofte ovenpå hinanden, hvilket giver et usikkert leje og risiko for at stenhovederne vælter og i værste fald er årsag til arbejdsskader.

Den nye teglskammel er produceret i plast og har en højde på 24 cm, som gør at murerne ikke skal foretage løft under knæhøjde. Dermed mindsker den risikoen for nedslidende arbejdsstillinger. Den er tilpasset stenhoveder med 80 sten og vejer dermed mindre og er langt mere håndteringsvenlig på de smalle stilladser. Samtidig er den indbyrdes stabelbar, så tomme skamler kan opbevares sikkert og kun optager et minimum af plads.

God totaløkonomi gennem lang levetid og genanvendelse

Teglskamlen er udviklet præcist til teglværksbranchen og murerfagets behov,  og forventes at blive modtaget med  succes på landets byggepladser. Hovedargumentet for anvendelse er økonomi og bedre arbejdsmiljø.

Jørgen Strøjer fra Strøjer Tegl, der har testet teglskamlen siger: ”Teglskamlen giver en naturlig forbedring af murernes dagligdag. Og faktum er, at der er en god totaløkonomi i teglskamlen. Fordi den er produceret i plast, forventes den at kunne genanvendes mindst 10 gange i forhold til træpallens ca. 3 gange. Dertil kommer at materialerne fra de gamle skamler kan genanvendes til at producere nye, en proces der kan gentages 3 gange, før der skal nye råmaterialer til. Så levetid og genanvendelse taget i betragtning er teglskamlen et særdeles konkurrencedygtigt produkt.”

Tænkt i helheder

Hos Schoeller Plast, som har stået for udviklingen af skamlen, tænkes der i helheder for brugerne. ”Vi har i udviklingen af teglskamlen tænkt i helheder i arbejdsprocesser. Vi har været meget bevidste om, at den skal passe ind i dagligdagen på arbejdspladsen og tilgodese brugerne og deres rutiner ”, fortæller salgschef Jan Bybjerg Pedersen fra Schoeller Plast.

”Derfor er den designet så den både passer til de konkrete arbejdssituationer og også efterlever kravene i Arbejdsmiljøloven. Samtidig er den tilpasset Ravendo’s nye videreudviklede stenkærre, som er et andet udbredt produkt i branchen, der er med til at forbedre arbejdsmiljøet.

Om Forebyggelelsesfonden

Forebyggelsesfonden er en fond under Beskæftigelsesministeriet, der årligt uddeler op til 350 mio. kr. til at forebygge nedslidning, forbedre rehabilitering og fremme medarbejdernes sundhed. Blandt andet støtter fonden projekter, der udvikler nye teknologier til forebyggelse af nedslidning i særligt nedslidningstruede brancher og jobgrupper, som fx inden for murerfaget.

Yderligere oplysninger

For teglskamlen: Schoeller Plast A/S tlf. 59 160 160, Salgschef Jan Bybjerg Pedersen
For stenkærre: Ravendo A/S tlf 86 44 73 11, Dir. Jan Ulrik Nielsen